Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

0 6

Kadınlar sürekli kendilerini başka anneler ile kıyaslayıp ”ben böyle bir anne olmayacağım.” cümlesini kullanırlar. Çevrelerinde gözlemledikleri yanlış davranışlar ile birlikte kadınlarda anne dürtüsü harekete geçer ve artık bir anne olmak istediğinin bilincine varır. Bu durumu yaşayan bir çok kadının bu süreçten sonra en büyük hayali ve ideali bir anne olmaktır. Bu yüzden duygusal anlamda bağlı olduğu kişi ile evlenmeye ve bir çocuk sahibi olmaya heveslenir fakat bilemez ki bu dünyalar güzeli çocuğa sahip olmak için bir iki değil bundan kat kat fazla sorun ile karşılaşacağını.

Özellikle önceden çevresinden duyumlara pek kulak asmayan bir hamile bayan çeşitli önlemleri almaz ve doğumdan sonra vücuduna ve kendisine bakarak strese girer. Özellikle saçlarını seven kadınlar için çocuk doğduktan sonraki süreç tam bir faciadır. Çünkü o güzelim saçlar artık dökülür ve bakımsız bir hal alır. Peki ya bu önlemez bir sorun mu? Tabii ki de hayır. Biz kadınların dünyasında önlenemeyecek sorun neredeyse yoktur. Gelin o zaman hep birlikte doğum sonrasında saç dökülmesini ve yıpranmasını önleyecek bir kaç pratik çözüm önerisine göz atalım.

Öncelikle bizden size gelebilecek en önemli öneri beslenmenize dikkat etmek ve özellikle hamileyken veya yanınızda çocuk varken hiç bir kimyasal maddeyi uygulamamanız. Hem sizin hem de bebeğinizin bir risk altına girmesini kesinlikle istemeyiz.

Eğer hamileyseniz saçlarınıza bakım yaparak dökülmeyi en aza indirgeyebilirsiniz. Bakımdan kastımız ise kesinlikle doğal yağlar ve bitkiler! Özellikle bu konuda zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir. Bu yağları düzenli olarak kullanırsanız saç köklerinizi hem besler hem de güçlendirirsiniz fakat bu süreçte saçlarınızı fazla taramamanız bizden size bir tavsiyedir. Çünkü saç kökleriniz zayıf olduğundan ufak bir tarak darbesinden bile etkilenebilir ve kopabilir. Kesinlikle saçlarınızı kimyasal maddeler ile boyamamanız tavsiye edilir. Saçlarınızı güçlendirecek bitkisel serumları da kullanarak saç köklerinizin daha sağlam tutunmasını sağlayabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.